A következő címkéjű bejegyzések mutatása: utazás. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: utazás. Összes bejegyzés megjelenítése

vasárnap, november 25, 2012

Tedd a hétvégéd feledhetetlenné egy rossz hűtővel!

Képet nem rakok fel az "új" kocsinkról, de itt van egy nagyon tetszetős videó.


Na ez nem a mi autónk, de kiköpött ilyen a miénk is, csak most épp nincs lemosva.
Arról az előző bejegyzésben beszámoltam, hogy milyen egyszerűen sikerült megvenni és hazahozni. Azóta használtam a városban nap-mint nap és semmi gond nem volt vele. 28km-t mentem a munkába reggel és délután ugyanez vissza. Így gyorsan belehajtottam 3000km-t már, amikor elhatároztuk, hogy eltöltünk egy hétvégét a varázslatos Paihián egy - hihetetlen akciósan, olcsó kuponos oldalról vásárolt - szálláson. Most elmesélem miért volt olyan feledhetetlen.

Kb. 211km az út oda, ami majdnem 3 óra alatt teljesíthető. Ideális esetben. Mi úgy gondoltuk időben elindulunk - péntek reggel 7-kor - s még aznap lesz egy egész délutánunk körbenézni a környéken. Reggel 8 után nem sokkal alig hogy átmásztunk a Brynderwyn Hills-en Ruakaka környékén egy körforgalomban leállt a kocsi. Legjobb hely, de azért még volt annyi lendületünk, hogy kigurultunk belőle s leálltunk az út szélére. A hiba oka számomra ismeretlen volt. A motortérben gőzölgött valami és rozsdás foltok voltak bizonyos helyeken. (Még sosem forrt fel a víz kocsiban, amit én vezettem.) Hívtuk az AA-t hogy igénybe vegyük az évi 6 ingyenes vontatás/helyszíni segítség első alkalmát.
Úgy egy óra alatt ki is értek a tőlünk 4km-re lévő szervízből. Ez alatt az idő alatt volt egy pasas, aki megállt segíteni és lokalizálta a problémát, de nála sem volt semmi, amivel tudott volna segíteni, a szervizesek meg már útban voltak. Rendesek voltak, bevontattak bennünket a szervízükbe és úgy gondolták kicserélik a vízpumpát, mert az lehet a baj. Ekkor már reggel 9 óra volt. A víz olyan szinten elforrt a kocsiból, hogy már nem volt benne, ezért állt le a motor. Azért jó, hogy a kocsi nem engedi a hozzá nem értő sofőrnek teljesen tönkrevágni a motort. :)
A vízpumpa kicserélése egészen egyszerűen ment. Rendeltek egyet Whangarei-ből, ami délután 2 körül ott is volt. Szerelés kb. 1 óra, s úgy gondolták, hogy a mai napjukat majd mi álljuk, úgyhogy fizettünk rendesen, de lelkiismeretesen ki is próbálták a kocsit. Jó lesz, nyogodtan mehettek tovább. Mentünk is, és éppen beértünk Whangarei-be amikor már észrevettem, hogy a mutató az egekbe szökik és mindjárt megint felforr a víz. Leálltunk a kocsival, s felhívtam a szerelőt, akinél  korábban voltunk, hogy akkor most mi a **** van? Mondta, hogy nagyon sajnálja, de már kívül vagyunk az ő területükön. Én meg rájöttem, hogy most ha a fejem tetejére állok sem jönnek ki, úgyhogy nekem kell a tettek mezejére lépnem. Elindultam a közeli házakhoz vizet kérni.
Ekkor jött a második segítségünk. Aznap. :) Egy szintén tök idegen pasas bebikázta a kocsinkat, miután elvontatott a párszáz méterre lévő benzinkúthoz. Helyismeret hiányában én napokig kereshettem volna azt a kutat... ...majd az idegen csávó eltöltött velünk egy kellemes órácskát, amialatt bejártuk a már éppen bezárt autószerelőket és megkérdezte ki tudná megnézni a kocsinkat, mert bizony úgy fest a hűtőnk rakoncátlankodik. A szállásunk viszont már le volt foglalva, sőt mi több ki is volt fizetve, úgyhogy mindenképpen el akartunk jutni Paihiáig. Összeszedtünk pár vizes palackot, megtöltötünk mindent vízzel és nekivágtunk.
Whangarei és Paihia között nagyjából fél úton ismét lerohadtunk, de akkor már olyan szinten, hogy kifogytunk a vízből is. 30km-nél nem nagyon tudtunk tovább menni vele. Ekkor hívtuk - aznap már másodszor az AA-t. Kijött egy bácsi és felraktuk a kocsit az autómentőre. Mint megtudtuk az AA-nél évi 6 alkalommal ingyenes a segítség, de a vontatás csak az első garázsig! Az első garázs ebben az esetben éppen az övé volt, de ő már bezárta a bizniszt, úgyhogy oda hiába is vontatott volna bennünket, mert nincs ott senki és semmi, ami javított volna a helyzetünkön, ja és ekkor már este fél nyolc volt. Zsebbenyúltunk és kifizettük a vontatást Paihiáig.
Ott aztán a szállásunkon ingyenesen lehetett használni bicikliket, s ezzel a helyi-környékbéli közlekedésünk megoldódott. 2 éve nem ültünk biciklin. Bevallom kicsit kemény volt feltekerni a dombokra. (Na, jó az elsőre még megpróbáltam, de negyedéig sem jutottam, aztán felfele toltuk, lefelé gurultunk... de így is gyorsabb volt, mint gyalog.)
2 szervíz volt, de mindkettő csak hétfőn nyitott. Megbeszéltük az egyikkel, hogy hétfőn reggel nála kezdünk, majd mindketten elkértük magunkat a főnökeinktől még egy napra. Rendesek voltak, abszolút segítőkészek.
Hétfőn aztán megcsinálták a kocsit és úgy tűnt rendben van. Elindultunk próba képpen Kerikeri-be, ami nagyjából 30km, csak a kocsit tesztelni, mert gondoltuk, ha nem jó akkor majd visszamegyünk a szervízbe és nem útközben a semmi közepén állunk meg. Jó volt. Megtettünk 60km-t és nem volt semmi gond. A szervizes nagyon rendes volt még sms-t is küldött, hogy minden rendben van-e. Amint válaszoltunk neki 1 perccel később vészesen kezdett emelkedni a víz hőmérséklete. Megálltam, vártunk 10-15 percet, amíg lehűlt, majd megtettünk 40km-t, s imét meg kellett állni. Így mentünk haza mintegy 200km-en keresztül. Eltartott egy darabig, de a végére már ráéreztem és nem is kellett utántölteni a hűtőt.
Másnap miután elmentem munkába, onnan elvittük a kocsit egy szerelőhöz. Szétszedték a hűtőt (ezt eddig sehol sem tették meg) és kitakarították teljesen. 80%-ban el volt dugulva, mindössze 20%-a működött. Ez ugye 30km alatt nem jelentkezett, de amint kitettük a lábunkat a városból ....

"Nothing like a Toyota...."

szombat, szeptember 10, 2011

Rögbi Világbajnokság - Nyitónap

Elkezdődött végre, amire Új-Zéland évek óta várt és készült. Már napok óta érezni lehetett a levegőben egyfajta vibrálást. Látni lehetett a lobogást. Zászlók lobogását az autókon. Néhány nappal ezelőtt már elfogyott az országban az utolsó 5$-os All Blacks-es autós zászló is. Rengeteg helyen árultak hivatalos szurkolói relikviákat, mint táskák, felsők, sálak, sapkák, zászlók... és - én személy szerint - nem is találkoztam hamisítványokkal. A helyi busztársaságok már hónapok óta felvételt hirdettek, hiszen rengeteg buszsofőrre volt szükségük és tegnap kiderült, hogy nem hiába. (Tudom a kép nem teljesen profi, de azért látszik rajta mekkora tömeg volt.)

Mi is busszal indultunk a városba és az állomáson gyakorlatilag nem sorban, hanem körben álltak az emberek. Egyszerűen nem tudtuk eldönteni, hogy hol van a vége. 15:30 körül tudtunk csak a buszra jutni és a városba menet mind az 5 állomáson hasonló volt a helyzet. Albanyban megtelt a busz és utána már csak 5-10 embert vettünk fel állomásonként.
A hivatalos bejelentés szerint a belvárosban nagyjából 107.000 ember volt. A Queens Wharf-ot a hivatalos megnyitás után 20 perccel már teljesen elözönlötték az emberek és 30 perccel később be is zárták a kapukat. Ennyi idő kellett 12.000 embernek, hogy "elfoglalja" a megnyitó estéjére koncertek helyszínéül szolgáló új létesítményt. A következő 3 órában csak időszakosan nyitották meg a kapukat, úgyhogy nekünk esélyünk sem volt bejutni. Legjobb eredményünk, hogy 200m-re sikerült megközelítenünk a kaput. A bárok és éttermek teljesen tele voltak. Az egyik helyen csak előre foglalással lehetett bemenni, másutt sorok kígyóztak a hőn áhított alkoholért.
A kompoknál sem volt jobb a helyzet. Délután háromnegyed négykor már 300m hosszú sor állt Devonportnál, Birkenheadnél pedig mintegy 150 méteres sorban álltak az emberek mind feketében.
A kompokat le is állították, mert a waterfrontra nem lehetett már több embert bezsúfolni.
A vonatközlekedés is eléggé zavarodottan működött, mert a stadion felé menet rendszeresen nyomkodták a vészjelző gombokat és emiatt egy idő után már vonattal nem lehetett eljutni az Eden Park Stadionba. Közel 2.000 ember nem tudott eljutni a kezdő meccsre, de a hivatalos adatok szerint így is több mint 60.000-en nézték meg a helyszínen ahogy John Key biztatta a fiúkat.
17:00-kor indult 600 maori harcos felvonulása a Quay Street-en a Queens Wharf felé. A harcosok hárman, esetleg négyen fértek el egymás mellett, mert ennél nagyobb helyet már nem tudtak a szervezők kipréselni a tömegből.
Miután ezt is megnéztük még 1 órán át próbáltunk helyezkedni, aztán feladtuk. Teljesen értelmetlennek tűnt ekkora tömegben eljutni bárhová is. A 20:00-kor kezdődő élőzenés tűzijátékot már otthonról néztük a TV-n. 3 tonna villogó akármit lőttek fel, miközben "érdekes" zenei aláfestést és képeket kaptunk. A zenészek a város különböző pontjain voltak. Maori harcos fújt egy hatalmas kagylót az öböl bejáratánál lévő világítótoronyban, az Auckland múzeumnál hatalmas dobokon doboltak és fáklyás zsonglőrködtek, a waterfronton egy irodaház tetején Dél-afrikai énekesek voltak, a kikötőben konténerszállító gépek mentek össze vissza (ez utóbbit máig nem tudom hova tenni), szóval érdekes volt.
A stadionban a megnyitó egyszerűen fantasztikus volt. Videó itt található róla.
A megnyitó mérkőzésen az All Blacks játszott Tonga ellen. Első ránézésre (és abszolút hozzá nem értő szemmel) nem tűnt eldőltnek a mérkőzés. Mindkét csapatban hatalmas izmos emberek voltak. Döntően 95-110kg-osak a játékosok. A meccs végül 41-10-re az All Blacks javára dőlt el. Végignéztem. Nem akarok senkit megsérteni, de több ízben majdnem elaludtam rajta. Voltak valóban izgalmas részek, de volt olyan 20 perc, hogy gyakorlatilag semmi sem történt.
Ha jó rögbi szurkoló szeretnék lenni, akkor még mindenképpen gyakorolnom kell és hát mi is lehetne erre egy jobb lehetőség, mint az itt megrendezett világbajnokság!

vasárnap, május 01, 2011

Autós rövidhírek

Bem tábornok (az autónk) új matricát kapott. Itt lehet megcsodálni:
Egyébként túl vagyunk már közel 3000km-en és eddig minden rendben van. A vezetési élmény fokozása végett beépített tücsökciripeléssel is fel van szerelve, ugyanis alacsony sebességnél a műszerfal eddig még ismeretlen pontja ilyen hangon berezonál.
Az első ezer velünk megtett kilométer alapján azt kell mondjam egészen jó átlagfogyasztás jött ki: 7,1 liter 91-es /100km (autópálya-dugó-belváros-lejtő-emelkedő: minden elképzelhető helyzet volt benne). 

szerda, február 16, 2011

Bejegyzés arról, hogyan sikerült suliba jelentkezni és járni Új-Zélandon

 Magyarországról nézve egyszerűnek tűnt a képlet:

1. Magyarországon megszerezzük a megfelelő IELTS nyelvvizsgát,
2. október közepén kiutazunk Auckland-be,
3. november végéig simán meglesz a study visa és minden akadály elgördül, lehet menni és tanulni, hogyan legyen chef az emberből.
Na, ez a valóságban természetesen nem egészen ment ilyen simán.

Az IELTS nyelvvizsgáról már írtam korábban. Ha valaki suliba szeretne itt jelentkezni, akkor érdemes megnézni az adott intézmény honlapján, hogy hol milyen szintű angol tudást várnak el. Általában az 5.0-5.5 elegendő szokott lenni, de van olyan szak is, ahol egyik vizsgarész sem lehet 7.0 alatt! A chef suliba 5.5-öt írtak a honlapon és Katának sikerült 7.5-es nyelvvizsgát letennie. Ennek eredményeképpen most "furcsa módon" meg is érti amit a tanár az órákon mond, de erről majd később írok.

Az, hogy októberben jöttünk bizonyos szempontból jó volt, bizonyos szempontból nem. Jó volt, mert a korábbi két évben megfigyeltek alapján ilyenkor voltak a legalacsonyabban a repülőjegy árak és jó volt azért is, mert a tavaszi választások után ekkorra lett legerősebb a forint, amivel igen jól jártunk a valuta átváltások miatt. (Mondhatjuk úgy is, hogy nem buktunk annyit mint mások, mert ezzel igazán jól járni nem nagyon lehet...)
Ami viszont hátrány volt az a vészesen közelgő karácsonyi (itt egyben nyári) szünet volt. Ha valaki ide utazik nyugodtan számolhat azzal, hogy az első héten nem fog tudni mit kezdeni még magával sem. Bár a jetlag mindenkire más hatással van, de ha valaki egy héttel számol, akkor az alatt az idő alatt teljesen át tud állni a 10-12 órás időeltolódásra. Második hetünk a fénymásolatok, csatolmányok és a békebíróval történő egyeztetéssel ment el, úgyhogy már november 1. volt, amikor beadtuk a kérelmeket. Pedig szerintem nem vacakoltunk sokat. Egy hónap alatt pedig ne várjon senki semmit az Immi-től. Dolgoznak ők, csak nem ilyen gyorsan, úgyhogy a terv 3-as pontja itt megbukott és a november végi kurzus helyett csak a február elején indulóba fértünk be. (Ugye itt a nyári szünet december 20 körül kezdődik és tart egészen január végéig.)

Maga a suli viszont nem nehéz. Annak, aki tud angolul! 1 hét elméletet 1 hét gyakorlat követ az iskolában lévő konyhában. Gyakorlatilag konyhának kialakított tanteremről van itt szó, úgyhogy ez a gyakorlat nem olyan gyakorlat, mint amikor a kőrösi Toldis pékek a tanműhelyben sütik a kenyeret az iskola boltjaiba. Mivel a chef előéletet tekintve itt is mindenki a nulláról indul ez kivitelezhetetlen is lenne.
Majdnem minden héten írnak tesztet is, amire eddig mindig megadták előre a kérdéseket és a válaszokat is, csak meg kell tanulni és jól megírni. Persze, ha valakinek annyira nem megy az angol, hogy Bacteria (baktérium) helyett Bra-t (melltartó) ír a tesztben, az sok jóra ne számítson. (Ez éppen az első heti tesztben történt a csoportban.) Katának egyébként meglepően sok 2! európai külsejű (egy kiwi srác és egy Dél-afrikai nő) csoporttársa is van az egy szem japán, a 4 indiai és koreaiak, kínaiak mellett. Utóbbi két társaság nem nagyon beszéli az angolt (számomra kérdéses, hogy akkor mi a fenét keresnek a suliban), de nekik nyilván vízum kellett...

A tanév során egyébként 4 blokk lesz, amelyek 2 hét szünettel vannak egymástól elkülönítve (meg persze vizsgákkal).

A suliba való eljutásról meg annyit, hogy ha olcsón akarja valaki megúszni, akkor jobb, ha nem busszal jár, mert úgy 23$ diák kedvezménnyel a heti bérlet. (Teljes árú 35$/hét, mindkettő az egész North Shore-ra érvényes, úgyhogy ha jár másfelé is az ember, akkor már nem ráfizetéses.) Kocsival már sokkal olcsóbb, vagy motorral még-még olcsóbb, vagy biciklivel még-még sokkal-sokkal, vagy gyalog... ...gyalog általában baromi messze van.

kedd, november 09, 2010

Belváros, buszozás...

Az első benyomásaink alapvetően jók, tetszik, ilyennek képzeltük.



folyt. köv.


DE! A kerítések gyalulatlan fából vannak és nem füstölt hús-hentesipari termékekből. A házak bizony gyakran hűvösek (pedig már tavasz van) és volt szerencsénk 1-2 "fantasztikus" lakást is látni. Kb. olyanokat, hogy ha otthon a pincét berendeznénk, akkor az is különb lenne. Egy sráctól olyan email-t is kaptunk, hogy ugyan most laknak a kiadó szobájában, de szívesen kiadná a garázsát átmenetileg...  :-)
Azt hiszem a kiwik képesek rá, hogy mindig okozzanak meghökkentő meglepetéseket. 
Rendszámok: nem akartam külön lefényképezni, mert azért az mégis csak egy egyedi azonosítója a járműveknek, de itt rengeteg egyedi rendszámtábla van. Arányaiban sokkal több, mint amivel otthon találkoztunk. "OH GIRL" "BUG" "VEN2L8" "4MYMOM" vagy csak egyszerűen "I". Cégek is reklámoznak ilyen formán és fiatal suttyók terepjáróján is gyakran van ilyen. 
Sarok ablakok: Minden külön szívfájdalom nélkül összeragasztanak két egymással 90°-ot bezáró üveglapot, ha az éppen úgy jön ki, hogy oda oszlopot nem akarnak tenni.
Végül is minek elrontani vele a páratlan kilátást!?
Voltunk a belvárosban is, körbejártuk kicsit kihasználva az akkor még érvényes heti buszbérletünket. Hát, furcsa... na! Furcsa élmény 40 emeletes felhőkarcolók közt sétálni. Nekem legalábbis az. A tanyán egykor a diófa is hatalmas volt nekem és csak az almafára mertem felmászni, de ezek lélegzetelállítóak. A belváros - bár gyalogosan is gyorsan körbejárható - rendezett, és modern város benyomását kelti. Itt már viszonylag sok turistával találkozhatunk és nekem is volt szerencsém útbaigazítani egy idős házaspárt a Hadászati Múzeum irányába (később láttuk őket, hogy odaértek, úgyhogy dagadt a mellem rendesen...). Azért itt is vannak olyan nyócker jellegű helyek. Volt szerencsénk ebből is ízelítőt kapni, amikor egy meglehetősen rossz külsejű csávó hangosan szitkozódott az autósokkal és járókelőkkel, a kukákat rugdosta... ...aztán megnyugodott, mert a következő 15 percben még legalább 3-szor futottunk vele össze. 
A buszozással is vegyes érzelmeink vannak. Elmentem az egyik állomáson a wc-re és kicsit olyan volt, mintha a star wars-ba (de legalábbis az űrkorszakba) csöppentem volna. A bódé maga rozsdamentes fém külsejű volt két személy egyszeri használatára. Lekerekített végekkel, gombnyomásra nyitódó ajtókkal. Ki kellett választani, hogy férfi, nő vagy mozgássérült vagyok-e. Gondoltam én a férfi kategóriába esem hát kis hezitálás után megnyomtam a megfelelő gombot. Az ajtó elhúzódott oldalra a falba. Beléptem és egy kedves férfi hang mondta nekem, hogy nyomjam meg a gombot, amelyik villog és akkor becsukódik az ajtó. Jobbnak láttam szót fogadni. Ezután elmondta, hogy 10 percet ad nekem a dolgom elvégzésére és feltett egy (minden bizonnyal) nem jogdíj köteles zenét, hátha így könnyebb lesz nekem. Könnyebb lett. Gombnyomásra lehúzhattam a wc-t és megmoshattam a kezem (na, azért nem benne, hanem) a mosdókagylóban. Gondoltam van még egy kis időm a 10 percből, amit kaptam és szétnézek idebent. Volt felhajtható pelenkázó és kapaszkodók a mozgássérültek részére. Sikeresen megtaláltam az ajtónyitó gombot is és dolgom végeztével elhagytam az űrgammák forgatási helyszínét. (Sose gondoltam volna hogy ennyit írok egy pisilésről...)
 A buszok és sofőrjeik szépek, tiszták, kedvesek, rendesek, de a járatok száma kevés, a közlekedés rendszertelen. Nyilván mindez amiatt van, mert mindenkinek autóval kell járnia. Autós társadalom épült ki, ami szerintem rossz.
 Rossz egészen addig, amíg nem lesz hibrid vagy teljesen megújuló energiából élő ez a szegmens. De gondolom ez most a legkevésbé érdekli a nap- mint nap munkába járókat.  Azért nem reménytelen a tömegközlekedés sem és ismerünk olyat, aki élő példa rá, hogy simán meg lehet oldani az ilyen jellegű munkába járást. Akarni kell. 

szombat, október 30, 2010

BUD-PRA-ICN-AKL

Már lassan 2 hete, hogy Új-Zélandon vagyunk, úgyhogy ideje beszámolnom a történtekről. Kezdjük is mindjárt az elején...

... a billentyűzeten nincs hosszú i, úgyhogy ezt senki ne reklamálja! ;-)

2010. október 16-án indultunk. Még délelőtt, nagyjából 9 körül indultunk el otthonról, hogy időben érkezzünk (mert ugye bármi közbejöhet) a ferihegyi reptérre. 11-kor meg is érkeztünk, nem is volt semmi probléma út közben. A hosszú távú parkolót is sikeresen megtaláltuk és már csak végig kellett húzni a csomagokat az épülő légikikötő előtt. 
Nem sokkal később megérkezett az útitársunk is, a felismerés elsőre és azonnal megvolt, annak ellenére, hogy korábban sosem találkoztunk még. 
Menet közben kiderült, hogy a tetőterasz az integetők elől zárva van, de az épület mellől is megoldható volt a dolog. 
Miután eltűntünk a folyosón először az útleveleinket nézték meg, majd következett egy jobbra-balra kacskaringós kiszalagozott nemtudommicsoda. A célja, hogy kis helyen sokan tudjanak sorba állni. Ezután jött a vetkőzős kapu: öveket, karórát, pénzt, kulcsot, kabátot, egyeseknek cipőt is le kellett vetni. Útitársunknak itt egy motozáson is át kellett esnie, majd a táskájában talált fantát meg kellett igyuk. Végül is rendesek voltak, hogy nem csináltak különösebb problémát. Szóltak, hogy igyuk meg és akkor ha kidobtuk mehetünk tovább. Felráztuk, kifröcsköltük, majd ami benne maradt megittuk és sűrű elnézések közepette elhagytuk a helyiséget. Átmentünk egy fotocellás ajtón, (amelynek csak egyik oldalt voltak érzékelői) a tranzit váróba.
Kb. 5 perce lehettünk ott, amikor eszembe jutott, hogy mintha nem lenne a fejemen a baseball sapkám. És most egy kis kitérő: Egy nappal az utazás előtt bementünk a bankba otthon elintézni az utolsó simításokat. Miután mindennel végeztünk, elköszöntünk a srácoktól és elmentünk egy másik boltba. Miután ott végeztünk, akkor vettem észre, hogy a sapim a bankban maradt. Visszamentünk és elhoztuk. Éppen akkor akartak felhivni a srácok, hogy otthagytam. 
Úgy tünt, a sapka nem akart velem jönni semmiképpen. És most térjünk vissza a tranzitváróba... odaálltam a fotocellás ajtóhoz, amin ugye nem szabad abba az irányba menni, amelyikbe én szerettem volna és amikor kijött egy takaritós hölgy én besuttyantam. A vámosok, (vagy akik ott ellenőriztek) csak furcsán néztek, de senki nem szólt rám. Éppen akkor kerestek volna új gazdát a sapimnak. Szóltam nekik, hogy az az enyém és ha nem baj, csak ezért jöttem vissza. Szabadkoztak, hogy ők csak most vették észre, de mondtam semmi baj, én is csak most ;-)
A repülőhöz egy kis busz vitt ki bennünket. volt benne 8-10 ülőhely, meg vagy 50 állóhely. Klassz volt, alacsony és széles. A repülőnk viszont egy kis lélekvesztő. Negyven pár személyes, két nem túl kedves stewardess-szel. Az úton Prágába kaptunk egy muffin-t. Nem sok, de gondoltuk majd Szöulba menet is kapunk valamit és ha szükséges, akkor majd ott kipótoljuk a kaját, ha éhesek leszünk. (Erre a célra vittünk is magunkkal eurót, amire közölték Szöulban, hogy jobban örülnének az amerikai dollárnak.) Mondjuk nem enni, hanem telefonálni szerettünk volna, mert bizony a világ méretű roaming szolgáltatás egy nagy rakás... szerencsétlenség. Ha valaki Koreába készül jobb, ha tőlem tudja ott nem lehet telefonálni a telenoros vagy pannonos telefonokkal. Sehogy sem, rá sem lép az ottani hálózatokra. Telefonkártyát lehet éppen venni 2000Ft-nak megfelelő összegért (ki tudja milyen percdijjakkal), ha van nálad USAdollár. Hát nálunk nem volt, úgyhogy hallgattunk, mint a sir. A prágai reptéren egyébként már tudtuk, hogy 1 órával később indulunk Szöulba, úgyhogy mindkét helyen nagyjából 4-4 órát vártunk az átszállásra. 
Prágai reptér olyan, mint a budapesti lesz egyszer, ha elkészülnek a munkálatokkal. A szöuli olyan, mint a Westend bevásárló központ 3-szor egymás mellett (és még belső gyorsvasút visz ki a hátsó kapukhoz). Szóval hihetetlen nagy. Auckland meg akkora, mint a ferihegyi. Szöulban mozgásérzékelős, állitható vizhőmérsékletű,  viztakarékos csapok voltak a wc-ben és Aucklandben pedig egy tekerős csap és jön belőle a hideg viz. ;-) 
Minden alkalommal, amikor átszálltunk át kellett esnünk egy újabb vetkőzős kapun és újabb útlevél és beszállókártya ellenőrzésen. Ezután vártunk a tranzitváróban és újra útlevél és beszállókártya ellenőrzés a repülőre való felszállás előtt. 
Szöulban ez utóbbi ellenőrzéskor egy kislány megfogta a pulóverem és úgy állt mellettem, mintha hozzám tartozna. Bár cseppet sem hasonlitott rám: kiwi útlevele volt, de a kinai nagyszülőkkel utazott. A kétségek eloszlatása végett szóltam is a reptéri alkalmazottnak, hogy a kislány nem az enyém, de nyilván gondolta ezt ő is, mert jót mosolygott. 
Prágából mindvégig ugyanazzal a géppel mentünk, csak pihent kicsit és kitakaritották Szöulban. A részben koreai részben kinai személyzet végtelenül kedves volt. Egyetlen bajunk az volt, hogy hosszú, nagyon hosszú volt  az út. Aludni csak nehezen és keveset tudtunk, igy nem volt egyszerű az első pár nap, de azért hamar leküzdöttük a jetlag-et. Csütörtökön már ébresztő órára keltünk fel.
Az aucklandi belépéskor meglehetősen szigorú volt a vizsgálat, bár nem olyan vészes, mint amire számitottunk. A repülőn ide felé már ki kellett tölteni egy nyomtatványt, hogy minek jöttünk, meddig maradunk, kihez jöttünk, van-e nálunk étel, ital, gyógyszer, állati, növényi eredetű dolgok, stb... ...és mivel gyógyszer volt gondoltuk jobb, ha bevalljuk. Beikszeltük. Amikor leszálltunk hosszasan kellett menni a folyosókon, közben egy szakaszon  mindenféle madárcsicsergések szóltak, kicsivel odébb, meg vámmentes árukat akartak ránk sózni fültől-fülig mosolygó hölgyek. Az első ellenőrzéskor 2 helyre lehetett volna menni: egy szimpatikus pasihoz, vagy egy morcos nőhöz. Na én persze a rosszabbat választottam. Egyetlen dolgot kérdezett, hogy minek van a gyógyszer? Mondtuk, hogy nekem, mert fáj a torkom, meg a fejem... Kérdezte, hogy rá van-e irva a nevem, hogy ez az én gyógyszerem? (Ekkor tudtuk meg, hogy itt ez egy teljesen alap dolog, hogy ha valaki gyógyszert kap, akkor rányomtatják a nevét is a dobozra...) Rövid magyarázkodás után közölte, hogy ezt most vegyük egy szóbeli figyelmeztetésnek, de legközelebb ha ez előfordul, akkor rendőrség, kitoloncolás és egyéb desszertek...
Úgy tűnt elég meggyőzőek voltunk, de ekkor azért elég idegesek voltunk: ha innen visszaforditanak, akkor nem is tudom mihez kezdtünk volna.
Ezután felvettük a csomagjainkat, amiket Ferihegy óta nem is láttunk (szerencsére mind megvolt). Itt körbe-körbe járkáltak kis beagle (bigli) kutyákkal, de szerencsére nem volt nálunk kutyatáp sem. Kettes számú ellenőrzés, biosecurity: van nálunk valami étel? Mondtuk, hogy nem, csak a repülőn ettünk utoljára. Jó, mehetnek! Na, ez gyors volt. Aztán még utoljára megröntgenezték a csomagjainkat, de mi nagyon jók voltunk, mert az egész herce-hurcán kb. fél óra alatt átestünk és kiléphettünk Új-Zéland földjére!