A következő címkéjű bejegyzések mutatása: állatos. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: állatos. Összes bejegyzés megjelenítése

szerda, január 19, 2011

Új-zélandi dollár

Gondoltam hasznos lehet megismerni az éppen forgalomban lévő pénzeket. Nekünk legalábbis beletelt pár hétbe, mire úgy-ahogy ráismertünk mi-micsoda. Saját készítésű képekről van szó, úgyhogy itt-ott belelóg a fényképezés dátuma is...
Az Új-zélandi dollár (röviden NZD vagy NZ$) egyike a világ 10 legtöbbet forgalmazott valutájának. Gyakran "kiwi dollárnak" is nevezik, amióta az egy dollároson megjelent az ország szimbólumaként számon tartott röpképtelen madár. 1$-nak 100 cent a váltója és - bár a forgalomban lévő legkisebb érme a 10 centes - a mindennapi életben gyakran találkozunk 1,2,..5,....8 centre végződő összegekkel. Készpénzes fizetés esetén 1-4 centig lefelé, 5-9 centig felfelé kerekítenek. (Érdemes használni az EFTPOS kártyánkat vásárláskor a pontos összeg fizetéséért.) [EFTPOS kártya, gyakorlatilag az országon belül használható bankkártya, amellyel az otthoni bankkártyás fizetésnél lényegesen gyorsabban történik a tranzakció és több mint 95%-ban mindenütt tudunk vele fizetni, sokszor az útszéli dinnyeárusnál, vagy avokádóárusnál is.]
NZD a hivatalos fizetőeszköz továbbá a Cook-szigeteken, Niuén, Tokelaun és a Pictairn-szigeteken is. A történetével kapcsolatban nem teszünk kitérőt, ezt mindenki elolvashatja a wikipédia megfelelő oldalán angol nyelven, viszont szerintem érdekes lehet, hogy kik és mik szerepelnek a pénzeken. 
Kezdjük először az érmékkel.
A legkisebb 20.5mm átmérőjű és vörös rézzel bevont érme a 10 centes. Hátlapján a maori koruru (faragott fej), előlapján pedig II. Erzsébet királynő látható (aki egyébként egységesen az összes érme elején szerepel). 
A 21.75mm átmérőjű 20 centes nikkel bevonatot kapott. Hátlapján a szintén maori faragás Pukaki szerepel, aki a Ngati Whakaue vezetője volt. Érdekessége, hogy (akárcsak a 20 euro centnek) ennek az érmének a szegélye is "spanyol virág" formájú. 
A szintén nikkellel bevont 50 centes már 24.75mm átmérőjű. Hátlapját pedig James Cook kapitány HM Bark Endeavour nevű hajója díszíti, amely 1769-71 között fedezte fel Ausztráliát és Új-Zélandot; valamint a 2.518m magas ma is aktív vulkánként működő Mount Taranaki, amely egyike a világ legszimmetrikusabb vulkáni kúpjainak.
A jelenleg is használatban lévő kiwi 1 dollárost 1991-ben adték ki először. Anyaga bronz-alumínium, átmérője 23mm és a pénztárcádban legkönnyebben az oldalán található keresztirányú marásról lehet felismerni. Hátlapját két nemzeti szimbólum is díszíti: a kiwi madár és az ezüst páfrány (silver fern). Innentől kezdve minden érme vagy bankjegy hátulján megtalálunk egy madarat, (bár én a kiwiben még mindig kételkedem....nekem inkább hasonlít valami szőrös kis jószágra).
A 2 dolláros. Ez a maga 26,5mm-es átmérőjével a legnagyobb használatban lévő pénzérme. Anyaga az 1 dollároshoz hasonlóan szintén bronz-alumínium. Oldalán hosszirányú vésés található teljes hosszában. Hátlapján a Keleti Nagy Kócsag található (maori nevén kotuku), amely Pakisztántól és Japántól kezdve egészen Új-Zélandig mindenütt megtalálható Dél-Kelet-Ázsiában, mégis Új-Zélandon különösen veszélyeztetett.
Most pedig következzenek a bankjegyek. Polimrből készülnek, így lényegesen tartósabbak és nehezebben szakadnak el, mint a "hagyományos" bankjegyek. Mindegyiken megtalálunk egy kis "ablakot", amelybe 5$-os esetében egy 5-ös, 10$-os esetében 10-es számot, stb... írtak. Ezzel az "ablakkal" szemközti oldalon egy silver fern is van, amely átlátszó. Vízjelként egységesen II. Erzsébet királynő szerepel minden bankjegyen.
Az 5 dolláros. Alapszíne a narancs, ez a legkisebb méretű bankjegy, mérete 135mm x 66mm. Előlapján Sir Edmund Percival Hillary (1919-2008), aki (Tenzing Norgay serpával) az első ember volt a Mount Everesten. Ő az egyetlen Új-zélandi ember, aki még életében (1992-ben) rákerülhetett egy bankjegyre (dacolva azzal az egyezménnyel miszerint csal elhunyt személyek vagy jelenlegi vezetők szerepelhetnek forgalomban lévő bankjegyeken). Az előlapra eredetileg a Mount Everestet szerették volna, később azonban mégis Új-Zéland legmagasabb hegye a 3.754m magas Aoraki/Mount Cook került fel. Ezen az oldalon szerepel még egy Ferguson TE20 típusú traktor is, amivel Edmund Hillary elérte a Déli-sarkot a Nemzetközösségi Transz-Antarktiszi Expedíció alatt. Hátoldalon a Sárgaszemű pingvin (maori nyelven hoiho) és egy Campbell-szigeti részlet látható. A Sárgaszemű pingvin végveszélyben lévő faj, költőpopulációja az elmúlt 40 évben 75%-kal csökkent. A Campbell-sziget szerepel az UNESCO Világörökségi Listán.
A 10 dolláros alapszíne a kék. Mérete is nagyobb az 5$-nál 140mm x 68mm. Szélességre 5mm-rel, magasságra 2mm-rel nőnek a papírpénzek méretei, ahogyan egyre nagyobb a fizetőértékük. A 10$-os előlapján Kate Sheppard (1847-1934) és egy fehér kamélia virág található. Kate Sheppard volt az a vezető személy, aki a női választójogért harcolt és a világon először Új-Zélandon (1893-ban) teljes jogú választójoghoz jutottak a nők is. Ennek jelképe a fehér kamélia és minden évben szeptember 19-én  megünneplik Christchurchben. Ezt a napot nevezik Fehér Kamélia Napnak is. A hátoldalon a Karimáscsőrű réce (whio - blue duck) és egy folyórészlet található. Ez a réce a gyors folyású, hegyi patakok-folyók sziklás szakaszainak erősen specializálódott lakója. Sajnos szinte kizárólag tegzes-és szúnyoglárvákkal hajlandó táplálkozni, ezért minden intézkedés ellenére ma már a végveszélyben lévő fajok listájára került.
Zöld alapszínnel máris egy 20 dolláros kerülhet a kezünkbe, ami már 145mm x 70mm-es. Előlapján az érmékről már jól ismert II. Erzsébet királynő tekint reánk. A királynő mellett az előlapon szerepel még a "Méhkas" és Új-Zéland Parlamentje is, amely természetesen Wellington városát díszíti. A hátlapon szerepel egy tájkép a Déli-Alpokból, valamint a karearea az Új-zélandi sólyom. Az egyetlen őshonos sólyomfajta a szigeteken. Érdekesség, hogy a Mezőgazdasági Minisztérium bevonásával Marlborough borvidékein tenyésztik a sólymokat, hogy megvédjék az ültetvényeket a kártevő madaraktól.
150mm x 72mm. Ez a második legnagyobb méretű és értékű bankjegy. Lila alapszíne talán nem a legszebb, de legalább minden bankjegy jól elkülöníthető a másiktól. Az előlapon szereplő úr Sir Apirana Turupa Ngata (1874-1950), ügyvéd és politikus, sokan úgy tartják ő volt az első maori a Parlamentben, minden esetre nagyon sokat tett a maori nyelv és kultúra védelméért. A Porourangi Meeting House-t maga Sir Apirana tervezte. Jelenleg Waiomatatini-ben áll, ahol Sir Apirana elhunyt és a maori művészeknek szolgál kiállítóhelyül.  A hátoldalon szereplő madarunk ebben az esetben a kokakó és egy tűlevelű erdő részlete került. A kokakónak valaha két alfaja élt a két szigeten, de sajnos az elvadult macskák, görények, hermelinek miatt a Déli-szigeten egykor őshonos narancssárga lebenyes kokakó mára minden valószínűség szerint kipusztult. Északi-szigeten élő rokona kék lebenyekkel és 1.000-1.400 társával szintén a végveszélyben lévő fajok listájára került fel.
A legnagyobb, a legteljesebb, a 100-as. 155mm x 74mm-es, és piros az alapszíne. Általánosságban elmondható, hogy jó érzés találkozni vele, minden esetben megdobbantja az ember szívét. Előlapján szerepel Ernest Rutherford (1871-1937), a Nobel-díj és a radioaktív bomlás exponenciális függvénye. Ma már csak mosolygunk azon, hogy Rutherford 1908-ban kémiai Nobel-díjat kapott (akárcsak Marie Curie 1911-ben), mivel kutatási területe - az atomfizika - a 20. század elején még a kémiához tartozott. A hátoldalon szereplő bükk erdő részletben találjuk a Légyvadászfélék családjába tartozó mohouát.

Na, most pedig - hogy már mindenki ismeri az érméket és bankjegyeket - nem maradt más hátra, mint jó gyűjtögetést kívánjak hozzá mindenkinek! ;-)

kedd, december 21, 2010

Sün Új-Zélandon

Tegnap délután/este-felé éppen a szobánkban voltunk, amikor furcsa hangokra lettünk figyelmesek. Kinéztem az ablakon és egy mejnó madarat pillantottam meg. A mejnóról bővebben itt lehet tájékozódni.
Először úgy láttam mintha egyedül lenne és nem értettem miért csipog ilyen szokatlanul hangosan. Félig egy bokor mögött volt, ezért jobban kihajoltam, hogy láthassam mire ez a nagy rikoltozás. Akkor vettem észre, hogy egy sünivel hadakozik...  ...gyorsan ki is szaladtunk 1-2 képet készíteni.
A mejnó sem őshonos itt, akárcsak a süni, bár gondolom nem bevándorlással kapcsolatos vitájuk volt... ...sokkal inkább a bogarakon veszhettek össze, ami mindkettejük táplálékául szolgál. Akárcsak Észak-Amerikában vagy Ausztráliában a sündisznó Új-Zélandon is betelepített fajnak számít, azonban itt - hasonlóan a vadnyulakhoz - kártevőként kezelik. Az ember nem is gondolná, de sajnos ez az aranyos kis állat óriási károkat okoz az őshonos fajokban, köztük a rovarokban, csigákban, gyíkokban és különösen a talajon vagy a part mentén fészkelő madarakban.
Bár a mi sünink még pici, azért előszeretettel ropogtatta a kövek alól előtúrt bogarakat és nem zavartatta magát miattunk. A süniről készült 1 perces videó itt tekinthető meg.

Elvetemült süni rajongóknak ajánlom a "SÜN RAKÉTA" nevű játékot, amelyben a cél a sünink Föld körüli pályára állítása. Játék használatának leírása alul.


Először az egér segítségével tudjuk a csúzliból kilőni szegényt, majd a jobbra-balra nyilakkal tudjuk irányítani. Megfelelő összegek megszerzése esetén két kilövés közt bevásárolhatunk, hogy sünink még messzebb szálljon. Vehetünk ejtőernyőt és radart is, valamint növelhetjük a süni nyúlékonyságát is. ;-) Jó szórakozást!

hétfő, szeptember 13, 2010

Monori kisállatbörze

Tavaly fedeztük fel, hogy egyáltalán van ilyen: Kisállatbörze Monoron. Az idei nyáron már rendszeres látogatóivá váltunk és dacára az esős időnek most vasárnap sem rendezhették meg nélkülünk.
Megrendezése a tavasztól őszig terjedő időszakban minden hónap második vasárnapjára van datálva.
A mostani vásárban már egyre kevesebb kutya és kevesebb macska vett részt, mert a nyáron komoly szigorítások léptek életbe, nem olyan egyszerű most már a vásárra vinni a bőrüket! Ez egyébként nem baj szerintem, így talán kevesebben űzik ipari léptékkel az ész nélküli kutyaszaporítást, bár ettől még nem lesz kevesebb a Hollandiába, Olaszországba, Spanyolországba, Németországba vagy éppen Törökországba induló kamionokon.
A póniló, kecske, malac igazából nem említésre méltó, mert ilyen állatokkal bármelyik vásárban találkozhat az ember. Madárpókkal, skorpióval, leguánnal vagy gekkók egész arzenáljával már nem biztos....
A vásár slágere számomra az a ketrec volt, amiben békében pihent a nyúl és három kismalac: 
Ha már a nyulaknál tartunk itt mindenki megtalálja a neki tetszőt: Hosszú szőrű, rövid szőrű, törpe vagy óriás... nagyon széles kínálat van.
Ugyanez elmondható a madarakról is. Galambok (ugyan én nem értek hozzájuk) tömkelege és minden egyéb szárnyasok (tyúkok, kacsák, libák, pávák, hattyúk, papagájok kicsiben.....
...és papagájok egészen nagyban....
...struccok (kb. 130cm magasak voltak 27.000Ft-ért, fogalmam sincs mennyi idősek lehettek), de voltak tojásaik is, ha valaki érez magában elszántságot a kiköltésükre...
... fürjek és tojásaik (remélem nem tévedtem, Pukke, szólj ha hibát találsz!)...
De nem csak a szárazföldi, hanem a vízi szekció is képviseltette magát:
vagy akár teknősöket is vásárolhatunk különböző méretben és színben:
Ami még egészen elképesztő volt számomra az a mosómedve volt az egyik standnál, de arról sajnos nem készítettem képet.