szombat, október 30, 2010

BUD-PRA-ICN-AKL

Már lassan 2 hete, hogy Új-Zélandon vagyunk, úgyhogy ideje beszámolnom a történtekről. Kezdjük is mindjárt az elején...

... a billentyűzeten nincs hosszú i, úgyhogy ezt senki ne reklamálja! ;-)

2010. október 16-án indultunk. Még délelőtt, nagyjából 9 körül indultunk el otthonról, hogy időben érkezzünk (mert ugye bármi közbejöhet) a ferihegyi reptérre. 11-kor meg is érkeztünk, nem is volt semmi probléma út közben. A hosszú távú parkolót is sikeresen megtaláltuk és már csak végig kellett húzni a csomagokat az épülő légikikötő előtt. 
Nem sokkal később megérkezett az útitársunk is, a felismerés elsőre és azonnal megvolt, annak ellenére, hogy korábban sosem találkoztunk még. 
Menet közben kiderült, hogy a tetőterasz az integetők elől zárva van, de az épület mellől is megoldható volt a dolog. 
Miután eltűntünk a folyosón először az útleveleinket nézték meg, majd következett egy jobbra-balra kacskaringós kiszalagozott nemtudommicsoda. A célja, hogy kis helyen sokan tudjanak sorba állni. Ezután jött a vetkőzős kapu: öveket, karórát, pénzt, kulcsot, kabátot, egyeseknek cipőt is le kellett vetni. Útitársunknak itt egy motozáson is át kellett esnie, majd a táskájában talált fantát meg kellett igyuk. Végül is rendesek voltak, hogy nem csináltak különösebb problémát. Szóltak, hogy igyuk meg és akkor ha kidobtuk mehetünk tovább. Felráztuk, kifröcsköltük, majd ami benne maradt megittuk és sűrű elnézések közepette elhagytuk a helyiséget. Átmentünk egy fotocellás ajtón, (amelynek csak egyik oldalt voltak érzékelői) a tranzit váróba.
Kb. 5 perce lehettünk ott, amikor eszembe jutott, hogy mintha nem lenne a fejemen a baseball sapkám. És most egy kis kitérő: Egy nappal az utazás előtt bementünk a bankba otthon elintézni az utolsó simításokat. Miután mindennel végeztünk, elköszöntünk a srácoktól és elmentünk egy másik boltba. Miután ott végeztünk, akkor vettem észre, hogy a sapim a bankban maradt. Visszamentünk és elhoztuk. Éppen akkor akartak felhivni a srácok, hogy otthagytam. 
Úgy tünt, a sapka nem akart velem jönni semmiképpen. És most térjünk vissza a tranzitváróba... odaálltam a fotocellás ajtóhoz, amin ugye nem szabad abba az irányba menni, amelyikbe én szerettem volna és amikor kijött egy takaritós hölgy én besuttyantam. A vámosok, (vagy akik ott ellenőriztek) csak furcsán néztek, de senki nem szólt rám. Éppen akkor kerestek volna új gazdát a sapimnak. Szóltam nekik, hogy az az enyém és ha nem baj, csak ezért jöttem vissza. Szabadkoztak, hogy ők csak most vették észre, de mondtam semmi baj, én is csak most ;-)
A repülőhöz egy kis busz vitt ki bennünket. volt benne 8-10 ülőhely, meg vagy 50 állóhely. Klassz volt, alacsony és széles. A repülőnk viszont egy kis lélekvesztő. Negyven pár személyes, két nem túl kedves stewardess-szel. Az úton Prágába kaptunk egy muffin-t. Nem sok, de gondoltuk majd Szöulba menet is kapunk valamit és ha szükséges, akkor majd ott kipótoljuk a kaját, ha éhesek leszünk. (Erre a célra vittünk is magunkkal eurót, amire közölték Szöulban, hogy jobban örülnének az amerikai dollárnak.) Mondjuk nem enni, hanem telefonálni szerettünk volna, mert bizony a világ méretű roaming szolgáltatás egy nagy rakás... szerencsétlenség. Ha valaki Koreába készül jobb, ha tőlem tudja ott nem lehet telefonálni a telenoros vagy pannonos telefonokkal. Sehogy sem, rá sem lép az ottani hálózatokra. Telefonkártyát lehet éppen venni 2000Ft-nak megfelelő összegért (ki tudja milyen percdijjakkal), ha van nálad USAdollár. Hát nálunk nem volt, úgyhogy hallgattunk, mint a sir. A prágai reptéren egyébként már tudtuk, hogy 1 órával később indulunk Szöulba, úgyhogy mindkét helyen nagyjából 4-4 órát vártunk az átszállásra. 
Prágai reptér olyan, mint a budapesti lesz egyszer, ha elkészülnek a munkálatokkal. A szöuli olyan, mint a Westend bevásárló központ 3-szor egymás mellett (és még belső gyorsvasút visz ki a hátsó kapukhoz). Szóval hihetetlen nagy. Auckland meg akkora, mint a ferihegyi. Szöulban mozgásérzékelős, állitható vizhőmérsékletű,  viztakarékos csapok voltak a wc-ben és Aucklandben pedig egy tekerős csap és jön belőle a hideg viz. ;-) 
Minden alkalommal, amikor átszálltunk át kellett esnünk egy újabb vetkőzős kapun és újabb útlevél és beszállókártya ellenőrzésen. Ezután vártunk a tranzitváróban és újra útlevél és beszállókártya ellenőrzés a repülőre való felszállás előtt. 
Szöulban ez utóbbi ellenőrzéskor egy kislány megfogta a pulóverem és úgy állt mellettem, mintha hozzám tartozna. Bár cseppet sem hasonlitott rám: kiwi útlevele volt, de a kinai nagyszülőkkel utazott. A kétségek eloszlatása végett szóltam is a reptéri alkalmazottnak, hogy a kislány nem az enyém, de nyilván gondolta ezt ő is, mert jót mosolygott. 
Prágából mindvégig ugyanazzal a géppel mentünk, csak pihent kicsit és kitakaritották Szöulban. A részben koreai részben kinai személyzet végtelenül kedves volt. Egyetlen bajunk az volt, hogy hosszú, nagyon hosszú volt  az út. Aludni csak nehezen és keveset tudtunk, igy nem volt egyszerű az első pár nap, de azért hamar leküzdöttük a jetlag-et. Csütörtökön már ébresztő órára keltünk fel.
Az aucklandi belépéskor meglehetősen szigorú volt a vizsgálat, bár nem olyan vészes, mint amire számitottunk. A repülőn ide felé már ki kellett tölteni egy nyomtatványt, hogy minek jöttünk, meddig maradunk, kihez jöttünk, van-e nálunk étel, ital, gyógyszer, állati, növényi eredetű dolgok, stb... ...és mivel gyógyszer volt gondoltuk jobb, ha bevalljuk. Beikszeltük. Amikor leszálltunk hosszasan kellett menni a folyosókon, közben egy szakaszon  mindenféle madárcsicsergések szóltak, kicsivel odébb, meg vámmentes árukat akartak ránk sózni fültől-fülig mosolygó hölgyek. Az első ellenőrzéskor 2 helyre lehetett volna menni: egy szimpatikus pasihoz, vagy egy morcos nőhöz. Na én persze a rosszabbat választottam. Egyetlen dolgot kérdezett, hogy minek van a gyógyszer? Mondtuk, hogy nekem, mert fáj a torkom, meg a fejem... Kérdezte, hogy rá van-e irva a nevem, hogy ez az én gyógyszerem? (Ekkor tudtuk meg, hogy itt ez egy teljesen alap dolog, hogy ha valaki gyógyszert kap, akkor rányomtatják a nevét is a dobozra...) Rövid magyarázkodás után közölte, hogy ezt most vegyük egy szóbeli figyelmeztetésnek, de legközelebb ha ez előfordul, akkor rendőrség, kitoloncolás és egyéb desszertek...
Úgy tűnt elég meggyőzőek voltunk, de ekkor azért elég idegesek voltunk: ha innen visszaforditanak, akkor nem is tudom mihez kezdtünk volna.
Ezután felvettük a csomagjainkat, amiket Ferihegy óta nem is láttunk (szerencsére mind megvolt). Itt körbe-körbe járkáltak kis beagle (bigli) kutyákkal, de szerencsére nem volt nálunk kutyatáp sem. Kettes számú ellenőrzés, biosecurity: van nálunk valami étel? Mondtuk, hogy nem, csak a repülőn ettünk utoljára. Jó, mehetnek! Na, ez gyors volt. Aztán még utoljára megröntgenezték a csomagjainkat, de mi nagyon jók voltunk, mert az egész herce-hurcán kb. fél óra alatt átestünk és kiléphettünk Új-Zéland földjére!

csütörtök, október 14, 2010

Sutty!

Nincs ezen mit szépíteni, megírta a Metropol is...


...és indulunk!

szerda, szeptember 15, 2010

Szeged, "Csillag" börtön

2010. szeptember 14. Kedd 9:30 perc
Szegedi Fegyház és Börtön
Soha nem gondoltam volna, hogy idáig jutok majd. Amikor megérkeztünk éppen egy rabszállító autó gördült ki a "Hotel Star" kapuján. Így hívják az elítéltek a szegedi "Csillag" börtönt. Ahogy elhaladt mellettünk a rabomobil furcsa érzés fogott el. Mi néztünk be a rácsos ablakain, az elítéltek pedig bennünket figyeltek, akik MÉG kint vagyunk Az én esetem (a mi esetünk) azonban kicsit más, mint a többieké. Mi ebéd után szabadulunk. A többieknek ez átlagosan 14 évébe kerül majd.
Már a bejutásunk sem volt egyszerű. Az épületbe egy nagyjából 10m hosszú lépcsősor vezetett a bejárati nagy kaputól a lépcsősor tetején lévő kapuig. A két ajtót egyszerre nem lehet nyitva tartani. A nagyjából 40 fős csoportunk e két ajtó közé zárult, majd egyesével mehettünk be. Mindenkinek le kellett adnia a személyi igazolványát és egész bent tartózkodásunk alatt maguknál is tartották a fegyőrök. Ezután következett a fémdetektoros kapu. Mobiltelefont, fényképezőt természetesen tilos bevinni. Ez nem egy állatkert, ez a magyarországi börtönök legszigorúbbja!
Az épületegyüttest 1883-ban építették és már eleve börtönnek készült. Ebben áll a legnagyobb előnye, mivel viszonylag kevés élő erővel sok elítéltet tarthatnak itt biztonságban. Ezt igyekeznek is kihasználni, mivel egyes részlegein 130%-os, de akad olyan is, ahol 270%-os a túlzsúfoltság. Sajnos ez az egész országra jellemző: kevés a hely általában. A középső négyszög alapú épületet eredetileg bíróságnak szánták. Gyönyörűen díszített és nagyon jó állapotban karban van tartva. Jelenleg az itt szolgálatot teljesítők irodái és adminisztrációs helységei, valamint az ebédlő helyiség található. Ez utóbbiban volt szerencsénk elfogyasztani az ebédet, de erről majd később...
A Csillag nevet a hátsó épületről kapta, amely ma már inkább emlékeztet egy keresztre, mint csillagra. Bal oldalsó szárnyát ugyanis kipótolták egy vizes blokkal és foglalkoztató helyiségekkel, de itt kapott helyet például a börtön kápolna is.
Az első épületben megtekinthettük a börtön makettjét és az egykori Alföldi Bútorgyár makettjét is, mindkettőt egy elítélt készítette. Az Alföldi Bútorgyár a Börtön jobb hátsó sarkával volt (majdnem) határos. Az utcák alatt ugyanis egy alagúton mehettek át a rabok a bútorgyárba dolgozni. Itt jelenleg sok kisebb cég működik, ahol ma is rabok dolgozhatnak. (Mivel kevés a munkaadó és sok a rab, ezért ez is egyfajta kiváltsággá vált számukra.) Keresményüket a börtönben található kis boltban költhetik el, vagy tetszés szerint hazaküldhetik, de akár félre is tehetik. Bizonyos részét mindenkivel félretetetik, ezt odabent "koporsópénznek" hívják.
Utunkat az udvaron keresztül a hírhedt "Csillag" egységbe folytattuk. Magas belső terek, fekete olajozott padló és fehérre meszelt falak. Az ablakok nagy részét "tejüveg" teszi ki. A fény bejön rajta, de ki nem lehet látni. Az épületen belüli haladást ugyanúgy, mint a bejáratnál is előttünk és utánunk is záródó vaskos rácsos ajtókkal lehet csak elképzelni. A négy szárny középen egy a fenti képen látható kis térben egyesül. Amikor áthaladtunk a földszinten a szemközti szárnyba balról is és jobbról is elítéltek voltak. Jobbról szemetet vittek ki és a kukákkal várták, hogy elvonuljunk és mehessenek tovább a dolgukra. Balról egy nagyjából 20-30 fő várakozott szigorúan rendezett kettes sorokban. Ők néztek minket, mi pedig őket. Félelmetes érzés volt. Igazából nem tudom megmagyarázni, hogy mitől éreztem ezt, hiszen ők nem bánthattak akkor ott engem, de nagyon furcsa érzés volt.
Megnéztünk egy fegyelmező zárkát, ahová büntetésből zárják a rabokat. A 4x2m-es szoba tartalma egy kis lekerekített élű öntöttvas radiátor, egy mosdókagyló, egy wc és egy lebetonozott stoki volt, ahová leülhettek. Estére pedig lenyitják nekik az egyébként lelakatolt fekhelyet. Nem lehet rajta heverészni egész nap. Ezzel szemközt volt egy ablaktalan cella. 2x2m-es nagyjából 10cm szivacsozott fallal. A nyugalmazott ezredes szerint, (aki körbevezetett bennünket) itt havonta alig 1 elítélt fordul meg csupán. Aki egyszer be volt ide zárva, az többé nem kerül be. Ez szintén fegyelmezési célokból tartják fent és úgy tűnik tanulnak is az esetből. (Bevallom őszintén én kb. 2 percet voltam bent, de elég is volt.) A rabok ha ide kerülnek, akkor 6 óránként egy orvosi vizsgálatnyi szünetet kapnak.
Megnéztük még a kápolnát és egy cellát, ahonnan a lakók éppen dolgozni voltak. 6-an laktak ebben a szobában. Volt Tv-jük és virágaik. Walkman az ágyon és száradó zoknik. Engem a kollégiumi szobánkra emlékeztetett, de azért messze elmaradt mögötte. Jó körülmények voltak, de az élet biztosan nem egyszerű. Minden szobában van olyan, aki megmondja, hogy mikor mit nem lehet csinálni. Minden szobában van olyan ember, aki ha eszik, akkor senki nem mehet a wc-re....
Egyébként 34 különböző náció képviselteti magát az 1.261 rab között. Szlávok, kis ázsiai népek, de még kínai állampolgár is van. Vallásukat tekintve mindenki gyakorolhatja az általa választottat. 10-11 egyház tart egyházi foglalkozást a közös kápolnában. Ahogy haladtunk a folyosón az ajtókra ki volt írva, hogy ki milyen étkeztetésben részesül: ALAP, VEGA, DIÉTA, MOHA..... Az ételbeadó nyílást "tátikának" nevezik. Felette van egy betekintő nyílás a "cirkli".
Utunk vége felé megtekintettük még az olvasó szobát, a könyvtárat és egy videó szobát is (innen sugároznak egy képújság szerű műsort a börtön hétköznapjairól, például a kisbolt árairól). Mindenütt elítéltek dolgoznak.
Elhaladtunk az ún. HSR körlet (hosszú idejű speciális rezsimű körlet) bejárata előtt is. Itt a rácsokon felül teljesen be volt lemezelve a folyosó szakasz is. Itt őrzik Magyarország legveszélyesebb bűnözőit, többek között például a balástyai rémet, a százhalombattai rémet, Magda Marinkot, vagy a hurkos gyilkost.
Erre a részre nem mehettünk be. Ezek a rabok annyira el vannak zárva a külvilágtól, hogy a börtönőrök nagy része sem láthatta még azt a részt. Minden nap ugyanazok az őrök mehetnek csak be és egy nagyjából 2x4m-es harmadik elmeleti zárt tetejű udvaron levegőzhetnek. Csak a kék eget látják és semmi mást.
Utunk végeztével visszatértünk a szolgálati dolgozók épületébe és nekiláttunk az ebédnek. A pincérünk egy életfogytiglanos rab volt. Mit is mondjak furcsa érzés volt ránézni, tudva ezt róla. Ha viszont a civil életben lettünk volna egy étteremben, és ugyanez az ember szolgál fel, egészen biztos, hogy soha meg nem mondtam volna róla. Fehér ing, fekete nadrág, nagydarab szorgos ember. A homlokáról patakokban folyt a víz, hiszen egyedül volt mint felszolgáló és egyfolytában ki-be rohant a konyhába. A menü zöldségleves és vadas hús tésztával vagy tetszés szerint lehetett még választani rizses húst (csirkehúsból). Kiadós adag volt, én nagyon jól laktam belőle. Egyetlen dolog ami a börtönre emlékeztetett az az evőeszközökön a gravírozás volt: "BV" (Büntetés Végrehajtás). Ilyen kanalat viszont nem lehetett szuvenírnek hazalop... khm  hazavinni, mert kifelé menet várt ránk egy újabb fémdetektoros vizsgálat.
Végül a hősi halottak falánál megemlékeztünk a hősi halált halt fegyőrökről. Egyedül ebben a börtönben van illetve volt ilyen Magyarországon. 1964-ben szökni próbáltak a rabok és egy fegyőrt megöltek, miközben a kulcsokat akarták elvenni tőle. 1984-ben Richter Richárd (korábbi cirkuszos dinasztia tagja, késdobáló) megölt 3 fegyőrt és megszúrt összesen 8 embert, köztük más rabokat is, amikor minden előjel nélkül "bekattant". Őt a rabok segítségével sikerült ekkor megfékezni. 1988-ban a bútorgyár területén súlyos tűz ütött ki, amelyben 2 rab és egy fegyőr halt meg. A rabokat akkor az utcára terelték ki és érdekes, hogy a rabok nagy segítséget nyújtottak a tűzoltásban; senki nem próbált elszökni.
Az utolsó szökés 1985-ben volt, amikor egy Kecskeméti vezetéknevű férfi miután levitték a szemetet felkapaszkodott a szemetes autó alvázára és egészen Kecskemétig utazott vele. Ott máig tisztázatlan körülmények közt leesett és átment rajta a jármű. Nem élte túl.
Szerintem megrázó élmény volt látni mindezt és egyben kiváltságnak is tartom, hogy betekintést nyerhettem ennek az intézménynek a falai közé (büntetlenül). Remélem sikerült némi érdekességet másoknak is átadnom belőle. Legyetek jók, aztán ne kerüljetek ide! ;-)

hétfő, szeptember 13, 2010

Monori kisállatbörze

Tavaly fedeztük fel, hogy egyáltalán van ilyen: Kisállatbörze Monoron. Az idei nyáron már rendszeres látogatóivá váltunk és dacára az esős időnek most vasárnap sem rendezhették meg nélkülünk.
Megrendezése a tavasztól őszig terjedő időszakban minden hónap második vasárnapjára van datálva.
A mostani vásárban már egyre kevesebb kutya és kevesebb macska vett részt, mert a nyáron komoly szigorítások léptek életbe, nem olyan egyszerű most már a vásárra vinni a bőrüket! Ez egyébként nem baj szerintem, így talán kevesebben űzik ipari léptékkel az ész nélküli kutyaszaporítást, bár ettől még nem lesz kevesebb a Hollandiába, Olaszországba, Spanyolországba, Németországba vagy éppen Törökországba induló kamionokon.
A póniló, kecske, malac igazából nem említésre méltó, mert ilyen állatokkal bármelyik vásárban találkozhat az ember. Madárpókkal, skorpióval, leguánnal vagy gekkók egész arzenáljával már nem biztos....
A vásár slágere számomra az a ketrec volt, amiben békében pihent a nyúl és három kismalac: 
Ha már a nyulaknál tartunk itt mindenki megtalálja a neki tetszőt: Hosszú szőrű, rövid szőrű, törpe vagy óriás... nagyon széles kínálat van.
Ugyanez elmondható a madarakról is. Galambok (ugyan én nem értek hozzájuk) tömkelege és minden egyéb szárnyasok (tyúkok, kacsák, libák, pávák, hattyúk, papagájok kicsiben.....
...és papagájok egészen nagyban....
...struccok (kb. 130cm magasak voltak 27.000Ft-ért, fogalmam sincs mennyi idősek lehettek), de voltak tojásaik is, ha valaki érez magában elszántságot a kiköltésükre...
... fürjek és tojásaik (remélem nem tévedtem, Pukke, szólj ha hibát találsz!)...
De nem csak a szárazföldi, hanem a vízi szekció is képviseltette magát:
vagy akár teknősöket is vásárolhatunk különböző méretben és színben:
Ami még egészen elképesztő volt számomra az a mosómedve volt az egyik standnál, de arról sajnos nem készítettem képet.