hétfő, április 26, 2010

Belül az utolsó fél éven

Szépen, lassan letisztulni látszódik a kép. Egyre biztosabban járunk a beutazással és a munkavállalással kapcsolatos (elsőre) feneketlennek tűnő erdőben.
Tudjuk már, hogyan maradhatunk és eldőlt végre, hogy melyik suliba jelentkezünk. Bár nagyon szerettünk volna a Déli-szigetre menni és meglehetősen határozott volt ez irányú elképzelésünk végül mégis csak Aucklandben kezdjük meg az életünk a déli féltekén. Emiatt egyáltalán nincs csüggedés, sőt az öröm egyre fokozódik, ahogy közeledik az utazás és szépen mindent ehhez szükséges "apróságot" elintézünk.
A jegyünk és a pontos dátumunk is megvan az "előadásra" ;-) már csak a kellékek hiányoznak!

Kedves munkáltatónk!
Egyenlőre a homályba burkolózunk, mert még szeretnénk valahol dolgozni addig, amíg előtted is világossá nem válik a tervünk. Nagyon szeretünk itt dolgozni és tényleg ez a világ legjobb munkahelye; csak kicsit ijesztő az a KSH adat, hogy ha ma valaki Magyarországon munkanélkülivé válik, akkor átlagosan 16 hónap múlva talál munkát. Jó kis "Gazdálkodj okosan" megélni az alatt a 16 hónap alatt abból a pénzből, amit félre tett az alatt, amikor egyik hónapról a másikra élt.

Csókolnak szerető dolgozóid!
Ui.: Ugye jól tudom, hogy egy hónap a ránk vonatkozó felmondási idő?!

szombat, április 10, 2010

Pozitív élmények

Az első és mindmáig páratlanul kellemes élményünk a hazai hatóságokkal is elérkezett végre.
Útlevél mizéria.... gondoltuk biztos, ami biztos csináltassuk 10 évre, ne kelljen emiatt külön felhajtást csinálni, ha esetleg lejárna. Azért itt is volt egy kis furcsaság, de a magyar ember legyen immúnis az ilyenre!
Elmentünk első alkalommal március 8-án, mert mi olyan finnyásak vagyunk, hogy csak a hétfői napok tetszenek. (Többi napokon nincs ügyfélfogadás olyankor, amikor mi ne dolgoznánk.) Beérünk nyomom a sorszámos gépet és kiad egy cetlit, amire az van írva, hogy sajnos mára már elfogyott a sorszám. Jobban örültem volna egy Tesco-s blokknak is, ha azt adja ki, de biztos mindenki ma igényelte az útlevelét a városban.....(úgyis csökken a népesség). Mutatom a készséges, de ügyfelekkel mindig görény hölgyeknek, hogy oszt akkó most mi van?! Mondja egy hölgy, hogy ujjlenyomatot vesz, csekket is tud adni, meg képet is csinál, de a többi részét majd legközelebb tudjuk folytatni. Rendes volt, mert ügyfélkapu regisztrációt is csinált nekem, hogy legközelebbre legalább sorszámunk legyen.
Következő hétfő: március 15. Értelem szerűen nem próbálkoztunk....
Aztán foglaltam időpontot 22-ére. Teljes volt a káosz, mert egy fele akkora tömegű hölgy fogadott bennünket és közölte, hogy a kollégáját már elbocsátották és mindent elölről kell kezdeni, mert "ő bizony nem fogja keresgetni a papírjainkat"! Én mondtam neki, hogy nem szeretnék újra 28.000Ft-tól megszabadulni, de megnyugtatott, hogy az a része maradhat, mert az rendben lesz így is. (Pedig már ekkor kezdtem kicsit ideges lenni.) E bájos csevegés után megcsináltuk, amit megkövetelt a haza (ügyintéző néni) és kész.
Közölte a hölgy, hogy 2-3 héten belül postázzák. Ez volt hétfőn. Keddi kiállítási dátummal csütörtökön már a kezemben volt a friss, a ropogós, a biometrikus útlevél!  (Biometrikus szót nem ismeri a helyesírás ellenőrző, szerinte az izometrikus vagy a geometrikus jobb lenne.) ;-)

Szép munka volt, ez jó gyorsan meglett!

péntek, február 05, 2010

Mégis mozog a föld!

Ez a poszt a buszozásról és a közlekedésről fog szólni és a vele kapcsolatos érdekes jelenségekről.
Mi egy külvárosi részben lakunk, aminek előnyei mellett hátrányai is mutatkoznak. Egyik ilyen hátránya a városközponttól való távolság. A távolsági buszpályaudvar tőlünk (a hozzánk legközelebb eső buszmegállótól) 6,1km-re van déli irányban. Erre a távolságra természetesen 10km-es jegyet kell venni, ha busszal teszi meg az embörfia. Jó időben akár a kiépített biciklis utat is használhatjuk, ha éppen nem tudunk/akarunk kocsival menni. Ebből a szempontból szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mert VAN biciklis út.
Ha viszont a munkahelyemre igyekszem, akkor éppen északi irányba kell mennem. Ebben az irányban a busz 8,9km-t tesz meg, tehát ilyenkor szintén 10km-re kell jegyet váltanom. Biciklivel ebben az irányban csak azok közlekednek, akik már megunták az életüket.

A helyi újságban áprilisban "szokott megjelenni", hogy "Nagyszőrös város lett az a szerencsés, amelyik elnyerte a bicikli út megépítésére kiírt tendert és a munkálatok még idén el is kezdik...." Azért írtam, hogy "szokott megjelenni", mert ezt már legalább 2 éve minden áprilisban olvashattuk, de még 20cm bicikliutat sem sikerült csinálni.
Kis helyismereti kitérő:
Aki nem járt még a városban, annak igazából fogalma sincs, miért is fontos ez a bicikliutas kérdés. Ismereteim szerint 50-70km-es körzetben sehol sincs ekkora biciklis forgalom, mint itt. A '90-es évek legelején a dolgozói létszám még közel 3000fő volt. (Európa 3. legnagyobb konzervgyára volt!) Műszakváltás előtt ezek egyharmada ment oda (biciklivel), műszakváltás után ugyanennyi ember pedig az ellenkező irányba (szintén biciklivel). Igaz jelenleg éppen az üres épületeket akarják bontani, de azért még ma is rengetegen közlekednek a városban és környékén biciklivel. De térjünk vissza a buszokhoz.

A két város közötti távolság busszal történő leküzdéséért 2007-ben 76Ft-ot kellett fizetnünk. (Ja, és ez diákkedvezménnyel!) Azóta több trükkös húzás is történt ez ügyben. Először is eltekintenék a januári és júliusi áremelésektől, mert ehhez már igazán mindenki hozzászokhatott. Egyik trükkös lépés az volt, amikor a 67.5%-os kedvezményt megvonták 50%-ra. Ezek után az állam 100Ft utazásból nem 67,5Ft-ot, hanem csak 50Ft-ot térít meg nekünk. Sebaj, az is jó, hogy egyáltalán megtérít valamennyit. A második trükkös lépés az volt, amikor az áfát 20-ról 25%-ra emelve vettek ki a zsebünkből (és teszik ezt ma is) több pénzt. De tudom, válság van, rendben van. Segítsük ezzel is kis hazánkat. Mivel három a magyar igazság, történt még egy földrajzilag is igen érdekes tény. Nagyszőrös ugyanis eltávolodott Kecskeméttől, méghozzá nem is kicsit. Pontosan 300m-rel! Ugyan a környező településeken nem volt érzékelhető földmozgás (és bevallom őszintén mi sem éreztünk ilyet), de mégis ez történt.
6,1km + 8,9km =15km. Szerintem legalábbis, de várom az észrevételeket, hátha nem vettem figyelembe egy négyzetre emelést vagy gyökvonást.
A közlekedési vállalat szerint ennek az összefüggésnek az eredménye: 15,3km => tehát 20km-es jegyöt köll vönni!(Ezt egyébként azzal magyarázzák, hogy most már áttértek a korszerű GPS-es távolságmeghatározó rendszerre és kiderült, hogy eddig 300m-t ingyen utaztunk ezen a távon. Azt hiszem még örülhetünk, hogy nem fizettetik ki a város lakosságával az elmúlt 30 év jegyárait erre a 300m-re vonatkoztatva!)

Ezek a furmányos események alakították kistérségünk utazási költségeit, melynek öszege ma 2010-ben 265Ft ugyanerre a távolságra. Illetve nem, mert 300m-rel ugye többet utazunk annak ellenére, hogy az autóbusz állomások maradtak (a városokon belül) ugyanazon a helyen. Ma viszont már gyakran előfordulnak ezen a vonalon M.A.N buszok is, amelyek a 20-25 éves Ikarus 280-asokat hivatottak felváltani.

hétfő, február 01, 2010

Csillag-megfigyeltünk

Mondhatom jó dolog, amikor valakit bárhol és bármikor el lehet érni. Hihetetlenül felgyorsult az információ-áramlás. Erre példa az is, hogy pár másodperccel a kattintásom után, már a túloldalról (Déli-félteke) is olvashatóvá válik minden apróság.
A következő dolog történt a múlt héten kedden. Egy huszonéves lány Nyíregyháza mellett meglátott valamit az égen. Felhívta az édesanyját, aki felhívta a munkatársát, aki felhívta a kisfiát (engem). Közben térben utaztunk több száz km-eket, de időben mindössze perceket. Felnéztem az égre és részem lehetett nekem is megcsodálni az úgynevezett halo-jelenséget.

A jelenségnek több típusa is van. Ez talán a képileg legkevesebbet mondó. A Hold körül egy hatalmas "udvar" volt látható, amely tökéletesen kör alakú és a Hold átmérőjétől (laikus szemmel megállapítva) 10-12-szer nagyobb átérőjű. A kialakulásáért a 8-12km magasságban lévő fátyol- és pehelyfelhők a felelősek. A bennük található jégkristályokon ugyanis a beeső fénysugarak részben visszaverődnek, szóródnak vagy meg is törhetnek. Esetünkben 1-2 órán keresztül meglehetősen jól látható volt az éjszakai égbolton a ritka égi tünemény.

Ezen felbuzdulva 30-án szombaton már vártuk a 2010-es év "legnagyobb Holdját". Ezen az estén volt ugyanis a Földhöz legközelebb a Hold és így a legnagyobbnak is látható. Az alig 356.593km-re lévő Hold mindössze egy karnyújtásnyira volt! :) Tőle balra egy arasznyival volt látható ekkor a Mars. Érdekes volt belegondolni, hogy ezen a nagy fényes korongon már jártunk (állítólag), arra a pici fényes pontra meg most készülünk...

Előbbin az Amerikai Egybesült Államok landolt először, utóbbin talán a Kínai Pékköztársaság helyez el lobogó lobogót.